[Ana Sayfa ][Yazılar ]

Splendor Solis

Salomon Trismosin Tarafından 16. asırda Hazırlanan Simya Kitabı

Bu açıklamamlar ve sayfalar sitemizce hazırlanmıştır 

Salomon Trismosin "Splendor Solis" kitabından 22 Simya Evrelerini gösteren 22 renkli resim bu sayfamızdan verilmiştir. Bu resimlerin orijinalleri British Museum'deki elyazmasında bulunur ve 1582 tarihlidir. En eski kopyası Berlin'deki Prusya Devlet Müzesinde Kupferstichkabinett'te bulunur ve tarihinin 1532-35 olduğu saptanmıştır. Elyazmanın metni  Joscelyn Godwin tarafından İnigilzce!ye çevrilmiştir ve Phanes Press tarafından basılmıştır. Yogi Publications baskısında 1498 yılında yazılmış Trismosin'in biyografisini içerir ve burada Felsefe Taşını elde etmek için verdiği gayreti ve başarısını vermektedir. Bu 22 resmin tek renkli baskısı James Wasserman'in "Art and Symbols of the Occult"te (Greenwich Editions, London, 1993) basılmıştır. Splendor Solis konusunda daha çok bilgi Internet'in en kapsamlı simya sitesi, Adam MacLean'in Virtual Alchemy site 'de bulunur. The Virtual Alchemy sitesi ayrıca bu 22 resmi yorumlu bir şekilde vermektedir, ancak sitemizdeki resimle yüksek çözünürlüğe sahiptir, yüklenmeleri biraz zaman alır, ancak hak ettikleri muhteşem ve ayrıntılı görünüme kavuşmuş olurlar.   

S.L. MacGregor Mathers "Splendor Solis" konusunda bir çalışma yaptığı bilinir. Bu konuda Ithell Colquhoun Bilgelik Kılıcı, MacGregor Mathers ve Altın Şafak" ("The Sword of Wisdom, MacGregor Mathers and the Golden Dawn, G.P. Putnam's Sons, New York, 1975) kitabında şöyle yazar: "Mısır Sembolizmi" Kitabı dışında Mathers'in hiç kimsenin görmediği bir kitabı daha onun "Splendor Solis" baskısıdır. Yazarı on beşinci asır simyager Salomon Trismosin, Paracelsus'ün okült öğretmeni olduğu iddia edilir. Edward Garstin bu esere çok değer vermişti ve özellikle basılmayan Simya Sözlüğünde (Alchemical Glossary) olmak üzere kendi simya eserlerinde bir kaç kez söz etmişti. Trismosin ayrıca Altın Posta'nın (The Golden Fleece), yazarıydı. Bu British Museum’s el yazma kütüphanesinin hazinelerinden birisidir, renkli minyatürleri Les Très Riches Heures du Duc de Berry yazmasına dahi rakip çıkmaktadır.

"Mathers eserini yayıncı F. L. Gardner'e verdi, belki de finansal taahhütlere karşı bir kısmi ödeme olarak ve Gardner onu 1907 yılında bastı, böylece Mathers'e başka bir eser için verdiği avansı karşılamak istemiştir. Ancak yaptığını Mathers'e söylememişti ve Mathers (haklı olarak) itiraz etmişti. Herhalde çok az baskı çıkarılmıştı, çünkü çok enderdir. Eğer (Altın Şafak tarihçisi) Ellic Howe bir suretini görmemişse kim görmüş olabilir ki? British Museum kataloglarından ondan eser yoktur. Mathers’in önsözü ve notları, eğer yazdıysa, okumaya değer olurdu, çünkü simya üzerindeki düşünceleri hemen hemen hiç bir yerde kaydedilmemiştir ve Cemiyetin bu konudaki öğretileri konusunda ışık tutardı." 

Altın Şafak Cemiyetinin "Splendor Solis" konusunda tutumu konusunda daha fazla bilgi için Jean-Pascal Ruggiu's ilginç yazısı "Gül Haç Simyası ve Altın Şafak Hermetik Cemiyeti" yazısını sitemizde bulabilirsiniz.

Aşağıda "Splendor Solis"in ilk resmi verilmiştir. Resimleri görmek için lütfen sonraki veya ilgili resim sayısını tıkayınız.   

[sonraki]

[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12][13][14][15][16][17][18][19][20][21][22]

[sonraki]

[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12][13][14][15][16][17][18][19][20][21][22]

[Ana Sayfa ][Yazılar ]