Astral Seyahat Üzerinde İnceleme

Cilt II, Bölüm 3

Yazan Robert Bruce

Çeviren: Cem Çiloğlu  

Projeksiyon eğitimi

 

KONUYLA İLGİLİ DİĞER YAZILAR:

Astral Seyahat Üzerine İnceleme

[I-1] [I-2] [I-3] [I-4] [I-5] [II-1] [II-2] [II-3] [II-4]

Lusid Rüya ve Astral Seyahatin Kabalistik Rehberi

Lusid Rüya Projesine Ek

Batı Ezoterik Tradisyonunda Işık Bedeni

Ölüm Ötesi Dönüşüm: Ka, Ba ve Kabala

Diskur XI - Durugörü

Diskur XXV - Durugörü ve Ruh Vizyonunda Seyahat

VİDEO (İngilizce):

Robert Bruce - New Energy Ways - Demonstration 6of6

E-KİTAP

Out of Body Experiences: How to Have Them And What to Expect

KİTAPLAR

Astral Seyahat -_Richard Webstar 


 

Tamamen bilinçli olarak astral beden projeksiyonunu tetiklemek için dört ana gereksinim bulunmaktadır.

1. Uyanık halde kalarak bedeni %100 rahatlatmak

2. Yapıyor olduğunuz işe %100 konsantre olmak

3. Yeterli miktarda enerjiye sahip olmak

4. Astral bedene ayrılması için yeterli baskıyı uygulamak

Bu dört  şey hep birlikte BDD'yi tetikler.

Aşağıda size vücudunuzu rahatlatmayı, konsantre olmayı, zihninizi dinginleştirmeyi, enerji arttırmayı, çakraları canlandırmayı ve trans haline geçmeyi öğreten egzersizler bulunmaktadır.

 

ZİHNİ RAHATLATMAK

Rahatlama

Tüm vücudu rahatlatan bir egzersiz öğrenmeli ve onda ustalaşmalısınız. Eğer bir tane biliyorsanız onu adapte edebilirsiniz. İşte çok basit bir tanesi:

Oturun veya yatın ve rahatlayın. Ayaklardan başlayın, onları gerin ve rahatlatın. Alt bacak kasları, butlar, kalçalar, mide, göğüs, kollar, boyun ve yüzünüzle devam ederek tüm vücudunuzu iyice rahatlatın. Bunu birkaç defa üste tekrarlayarak tüm kaslarınızın rahat kalmasını sağlayın.

Not: Derin fiziksel rahatlama trans haline geçmenin anahtarıdır. Aslında derin rahatlama trans haline sebebiyet verir. Bir kere trans haline geçtiğinizde astral beden projeksiyonu oldukça kolay olacaktır.

 

Kontemplasyon (Derin düşünme)

Meditasyona başladığınızda, yüzeysel zihinden gelip geniş bir zihin örtüsü gibi çalışan düşüncelerin istilasına uğrarsınız. Bunlar mesajlar, hatırlatmalar, bastırılmış düşünceler, çözülmesi gereken problemler, çözüme varmamış durumlar vs.. taşır. Bunlar sürekli meşguldür, Hiçbir zaman dinlenmezler, düşünceler, düşünceler, düşünceler, ardarda, hepsi zihninizde yaygara yapar.

Zihninizi temizlemeye girişmeden önce aşağıda verilen nefes farkındalığı egzersizini kullanarak yüzeydeki düşüncelerle onlar üzerinde derin düşünerek  ilgilenmek akıllıcadır. Rahatça oturun, rahatlama egzersizini yapın ve düşünün, başka bir şey yok, sadece düşünün. Zihninizdeki en kuvvetli düşünceleri bulun ve onları inceleyin, onları çözümlemeye ve anlamaya çalışın.

Şu kelimeye dikkat: Düşünmek. Kontemplasyonun zihnin temizlenmesi veya imgelemeyle alakası yoktur. Bir konu hakkında, o konunun doğası, sizinle ilgisi üzerine daha derin bir anlayış ve içgörü kazanmak için sizden derin ve etraflıca düşünmeniz talep edilir.

 

Nefes Farkındalığı Meditasyonu

Burada basit bir meditasyon şekli anlatılmaktadır. Bu, zihninizi temizleyecek ve dikkatinizi odaklayacaktır.

Yatın veya oturun, gözlerinizi kapayın, rahatlama egzersizini yapın ve zihninizi temizleyin. Derin ve sakince nefes alın ve bedeninize giren ve çıkan havaya dikkatinizi verin. İçeri girdiğini ve dışarı çıktığını hissedin.Tüm dikkatinizi ciğerlerinize ve nefes alma sürecine odaklayın. Bu basit eylem yüzeysel zihninizi kaplamak için yeterlidir. Zihni istila eden düşünceleri daha başlamadan ve güç kazanıp sizi meşgul etmeden önce kararlılıkla itin.

Nefes farkındalığı yüzeysel zihni kaplar ve sizin daha derin bir seviyede düşünebilmenizi sağlar.

 

Yüzeysel Düşünceler

Sesler çok rahatsızlık vericidir ve yüzeydeki düşünceleri üretirler. Araba kornası ´´Kim o? Ne oluyor?´´ düşüncesini, kapı açılma sesi ´´Kim geldi? kim çıkıyor?´´ düşüncesini oluşturur. Yüzeysel zihin etrafınızda neler olup bittiğini sürekli merak eder. Her şeyi bilmek ister, etrafınızda olan en küçük şeyde sizi  bilgilendirmek ister, size gözlerinizi açmanız, kalkıp etrafta neler olup bittiğine bakmanız için baskı uygular.

Bunun olmasına izin vermeyin. bu rahatsızlık verici, dikkat çeken düşünceleri bir eğitim aracı gibi kullanın. Onları dizginlemek ve kaile almamakla konsantrasyon gücünüz artacaktır.

Bu rahatsız edici küçük düşünceleri daha başlarken, köklenip daha kuvvetli birşeye dönüşmeden evvel durdurun. 

Örneğin:

´´Kim o? Ne oluyor?´´ Şu hale gelir: ´´Kim o? Ne .......´´

´´Kim geldi? kim çıkıyor?´´ Şu hale gelir: ´´Kim geldi? ki.......´´

Pratik yaparak bu düşüncelerin başlangıçlarını gittikçe daha da kısaltırsınız. En sonunda şu hale gelirler.

´´Ki....?......?............´´ ve ´´N.......?................´´

Ve en sonunda:

´´.........?..........?....................?.................´´

Pek çok kişi, normal günlük aktivite içinde etraflarındaki küçük gürültüler yüzünden rahatsız olduklarından dolayı zihinlerini temizleyemediklerini söylüyorlar. Bunların üstünü örtmek için müzik veya başka sesler kullanmayın, onları eğitim için kullanın. Bu, ağırlık kaldırmak gibidir, eğer bulaşık süngeriyle çalışırsanız gücünüz artmaz. Eğer zihninize gerçek kas gücü vermek istiyorsanız bu işi zor yoldan halletmelisiniz.

Yavaşça ama kesinlikle zihninizi temizlemeyi öğreneceksiniz. Bir kere becerildiğinde, çok değerli bir zihinsel araca sahip olmuş olacaksınız. Diğer her şeyi tamamen dışarıda bırakarak dikkatinizin %100'üyle konsantre olabileceksiniz.

Bazen gürültülü, kalabalık bir odada küçük çocuklar tepeme tırmanırlarken trans halinde meditasyon yaparım. Hiçbir şey konsantrasyonumu bozmaz.

 

Konsantrasyon

Yapıyor olduğunuz işe tamamen konsantre olabilmelisiniz. Konsantrasyon eksikliği başarısız projeksiyonun en büyük ve tek nedenidir. Rahatlama egzersizinden trans haline ve tam projeksiyona kadar projeksiyonun her safhasını etkiler.

Konsantrasyon yeteneğinizi test etmek için: Oturun ve rahatlayın. Gözlerinizi kapatın ve zihninizi tüm düşüncelerden ayırın. Yavaş ve derin nefes alın ve her nefes vermenin sonunda nefesinizi sayın. Saymanın dışında yapabildiğiniz kadar zihninizi boş tutun. Bunu ne kadar sürdürebildiğinizi görün. Kendinize karşı dürüst olun, ne zaman bir düşünce gelse saymaya baştan başlayın.

Eğer on nefes boyunca bunu sürdürebiliyorsanız iyi gidiyorsunuzdur. Yine de on nefes yeterince uzun değildir. Endişeye etmeyin, bu yeti aşağıdaki egzersizlerle daha fazla geliştirilebilir.

 

Konsantrasyon egzersizi (1)

Görüntüyü tutma: Rahatlayın, zihninizi sakinleştirin ve muma veya ampule bakın. Bu ışığı önünüze, yaklaşık 1 metre uzağa koyun ve birkaç dakika buna sabit bir şekilde gözünüzü dikin. Gözlerinizi kapatın ve zihninizde kalan görüntüye konsantre olun. Bu görüntü kapalı göz kapaklarınızın ardında oluşacaktır. Mümkün olduğu kadar bu görüntüyü tutmaya çalışın. Bunu yaparken zihni sakin tutmak için nefes farkındalığını kullanın. Görüntü kaybolacağı zaman daha fazla büyümesi için çabalayın.

 

Konsantrasyon egzersizi (2)

Bir noktaya bakmak: Duvarda bir nokta belirleyin ve ona bakın. Ona odaklanmayın sadece nazikçe bakışınızı üzerinde tutun. Zihninizi tüm düşüncelerden uzaklaştırın ve güç kullanarak zihninizi boş tutun. Bunu yaparken yoğun bir şekilde nefes farkındalığına konsantre olun. Bir düşüncenin başlayacağını hissettiğiniz zaman onu uzaklaştırın. bitmesine izin vermeyin! Bunu sürdürebildiğiniz kadar sürdürün. Bunu gün içinde birkaç defa veya eğer yapabiliyorsanız daha fazla yapın.

 

Konsantrasyon egzersizi (3)

Enerji teneffüsü: Oturun ve rahatlayın. Gözlerinizi kapayın ve zihninizi sakinleştirin. Nefes farkındalığı egzersizini yapın ve nefes alırken içinize çektiğiniz havanın en sevdiğiniz rengin parlak renkli bir hali olduğunu hayal edin. Nefes verirkenki havanın ise çamurlu, gri bir renkte zehirli atıkla dolu olduğunu düşünün. Bu bir temizlenme egzersizidir. Nefes alırken enerji alıp nefes verirken negatif enerjiyi dışarı atarak çakraları canlandırır.

Not: Bu konsantrasyon egzersizlerini yaparken gerilmemek için elinizden geleni yapın. Bunların hepsi zihinseldir. Başlangıçta, zihninizi durdurmak için onu sert bir topa çevirene kadar sıkmak gerektiğini düşüneceksiniz. Ama zaman içinde bunun tam tersinin doğru olduğunu göreceksiniz. buna alıştığınız zaman zihni sakinleştirmek çok rahatlatıcı olacaktır.

 

Trans hali

Derin bir rahatlama seviyesi ve zihinsel sakinlik elde ettiğiniz zaman bedeninizin gittikçe ağırlaştığını hissedeceksiniz. Bu ağırlık, siz trans haline girerken beyin dalgalarınızın beta seviyesinden alfa seviyesine dönüştüğünün başlıca belirtisidir. Trans hali derin fiziksel ve zihinsel rahatlama tarafından oluşturulur ve bunda tuhaf veya doğaüstü bir şey yoktur. Bu basitçe şu anlama gelir: Bilinçli zihniniz uyanıkken vücudunuz uyku durumuna geçmiştir.

 

Nasıl transa geçilir?

Rahatlama egzersizlerini yapın ve nefes farkındalığıyla zihninizi dinginleştirin. Karanlıkta bir merdivenden indiğinizi hayal edin. Merdiveni gözünüzde canlandırmayın, sadece kendinizi bunu yaparken hissedin. Nefes alırken hayali ellerinizle (aşağıda açıklanacaktır) bir yada iki basamak indiğinizi, nefes alırken ise basamakta durduğunuzu hayal edin. İstenilen şey zihinsel bir düşme hissidir. Bunu yapmak, beyin dalgası seviyesini uyanık halden (beta), uyku haline (alfa) ve sonra derin uyku haline (teta) dönüştürecektir. Beyin dalgaları alfa seviyesine ulaştığında trans haline girersiniz. Bunu sürdüğü kadar yapın. Trans haline geçme süresi sizin derin rahatlama ve zihinsel sakinlik deneyiminize göre değişecektir. 

Not: Ağırlaşma hissine ulaştığınızda zihinsel düşme egzersizini durdurunuz.

Eğer merdiven hoşunuza gitmediyse, bir asansörde olduğunuzu ve nefes verirken inip nefes alırken durduğunuzu hayal edin. Veya bir tüy olduğunuzu ve nefes verirken düşüp nefes alırken durduğunuzu hayal edin. Yukarıda belirttiğim gibi, beyin dalgası seviyesini indirmek istiyorsanız zihinsel bir düşme etkisine ihtiyacınız vardır. Derin rahatlama ve zihinsel sakinlikle birleştirilmiş zihinsel düşme etkisi trans haline girmenize neden olacaktır. Bu derine gömülme hissini oluşturmak için yakın hissettiğiniz herhangi bir senaryoyu kullanabilirsiniz.

Trans şöyle bir şeydir: Her şey sessizleşir ve daha büyük bir yerde olduğunuz hissini alırsınız. Bedeninizde hafif bir titreşim hissedersiniz. Her şey farklı hissedilir. Sanki karton bir kutuyu karanlıkta başınıza geçirmişsiniz gibi, atmosferin değiştiğini hissedersiniz. Sanki her şey biraz belirsiz ve hafifçe bulanık gibidir. Trans halinde keskin sesler güneş sinirağına fiziksel darbe gibi gelir.

 

Derin Trans

Ulaştığınız trans seviyesi ağırlıklı olarak rahatlığınıza, konsantrasyon yeteneğinize ve irade gücünüze bağlıdır. Daha derin bir trans seviyesine girmek isterseniz, örneğin teta seviyesi ve ötesi.. Nefes farkındalığı destekli zihinsel düşme hissine daha yoğun ve daha uzun süreli konsantre olmalısınız. Transın ilk seviyesi yani iyice ağırlaştığınız durum projeksiyon için yeterince derindir. Trans hali üzerinde yeterli deneyim olmaksızın kendinizi hafif bir transtan daha derin bir transa sokmaya zorlamanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Derin transa giriyor olduğunuzu nasıl anlarsınız? Dört önemli belirti vardır.

1. Ürpermenize neden olmayan rahatsız bir soğukluk hissi, beraberinde düzenli vücut ısısı kaybı.

2. Zihinsel olarak her şey çok tuhaf ve çoooook yavaş hissedilecektir. Düşünce süreciniz sanki güçlü bir ağrı kesici iğne vurulmuşsunuz gibi yavaşlayacaktır.

3. Tamamıyla bedeninizden ayrılmış hissedeceksiniz. Güçlü bir süzülme hissedeceksiniz ve herşey sanki çok uzakmış gibi görünecektir.

4. Komple fiziksel felç

Not: Bu dört belirti, hep birlikte, derin transa girdiğinizin belirtisidir.

Astral beden gevşediğinde, hafif trans halindeki yumuşak süzülme hissini veya uzun süre sabit oturmaktan kaynaklanan vücut ısısı kaybı ve ağırlaşmaya benzeyen hafif felç hissini derin transla karıştırmayın. Derin trans hissi çok rahatsız edicidir ve başka şeyle karıştırılamaz.

Derin trans haline geçmek çok zordur çünkü çok yüksek derecede gelişmiş rahatlama, konsantrasyon ve trans hali seviyesine ve bunu yanısıra oldukça fazla irade gücü ve zihinsel enerjiye ihtiyacınız vardır. Kaza eseri derin transa geçimez.

Eğer çok derine gitmekten endişe ediyorsanız şunu hatırlayın:

Kendinizi bundan istediğiniz an çıkarabilirsiniz. Tüm iradenizle parmaklarınızı hareket ettirmeye yoğunlaştırın. Herhangi bir parmağınızı kımıldatabildikten sonra ellerinizi gerin, başınızı sallayın, yani vücudunuzu yeniden canlandırın, kalkın birkaç dakika yürüyün. Bu egzersizlerle derin transa girmek bir problem teşkil etmeyecektir.

Meditasyon gruplarında hafif transa girmiş ve kendini bundan çekip çıkaramayan pek çok insan gördüm. Perilerle uçuşup duruyorlardı :-)) Genelde nazik birileri onlarla konuşarak bu halden çıkarır veya gerçekliğe dönmeleri için bileklerine masaj yapar. Bu gereksizdir ve konsantrasyon ve irade gücü eksikliği gibi eksik eğitimin sonucudur. Kişi genelde geri dönemeyeceğini düşünür, bu yüzden fazla çabalamaz. Bu, aynı zamanda grubun dikkatini çekmek için iyi bir yoldur.

Not: Zihniniz olağanüstü ölçüde güçlüdür ve çok geniş açığa çıkarılmamış kaynaklara sahiptir.Eğer eğitilir, koşullanır ve doğru bir şekilde motive edilirse sınırlar olmaksızın her şeyi yapabilir.

 

Enerji bedenin genişlemesi

Trans haline girdikten bir süre sonra hafif bir felcin üzerinize geldiğini hissedeceksiniz. Biraz sonra buna tüm vücutta derinlemesine bir titreşim ve vızıltı hissi eşlik edecektir. Aynı zamanda kendinizi kocaman ve şişmiş hissedebilirsiniz. Felç, titreşimler ve genişlik hissi enerji bedenin genişlediğinin ve astral bedenin gevşediğinin belirtileridir. Bu durum normal uyku sürecinin bir parçasıdır. Enerji beden, enerji çekmek ve saklamak için genişler. Bu esnada astral beden serbest kalır, hafifçe fiziksel bedenden dışarı kayar.

 

Transa Aşinalık

Pek çok insan projeksiyonu berbat eder çünkü basitçe trans haline alışkın değillerdir. Onun astral boyuta açılan dar bir pencere olduğunu düşünürler. Bu kesinlikle doğru değildir. Eğer trans haline girdiğinizde fiziksel ve zihinsel olarak sakin kalabiliyorsanız bunu saatlerce sürdürebilirsiniz. Ben düzenli olarak, her seferinde meditasyon esnasında birkaç saatimi trans halinde geçiririm.

Eğer transa girdiğinizde söyle düşünüyorsanız ´´Evet! İşte yaptım!.... Transa girdim! acele etmeli ve bitmeden önce dışarı fırlamalıyım.´´  Kesinlikle çuvallayacaksınız demektir! Trans, rahatlamayı ve zihinsel sakinliği bozma  gibi aşırı heyecanlanma durumlarında sona erecektir.

Projeksiyon denemesi yapmadan önce sırf alışmak için bir süre trans halinde zaman geçirmek iyi bir fikirdir. Sadece rahatlayın, sakin kalın, nefes farkındalığına odaklanın ve transı sürdürün. Siz istemediğiniz müddetçe bitmeyecektir. Bunun nasıl hissettirdiğine alışın.

Bunu rahatça yapabildiğiniz zaman, trans halindeyken aşağıdaki enerji arttırma ve çakra canlandırma egzersizlerini yapın.

Not:

1. Enerji ve çakra çalışmasını öğrenmek için trans halinde olmanız gerekli değildir. Sadece trans halinde daha iyi iş görmektedir.

2. Trans pratiği yatarak yapılabilir, ama en uygunu rahat bir koltuktur.

Astral bedeniniz trans halinde serbest kalacaktır, her seferinde biri olmak üzere astral kol ve bacaklarınızı kaldırmaya çalışın. Bir sonraki bölümde gösterildiği üzere ellerinizi kullanın. Yoğunlaşın ve kolunuzda farkındalığınızı hissedin ve yavaşça bedeninizden dışarı kaldırın. Bun yaparken hafif bir gıdıklanma veya kolunuzda veya bacağınızda bölgesel bir tuhaflık hissedebilirsiniz. Astral kolunuzu kaldırın ve gözleriniz kapalıyken ona bakın, ama bir kasınızı bile oynatmayın. Bu haldeyken kaplı göz kapaklarınızın ardından görebilmelisiniz eğer göremiyorsanız endişe etmeyin, bu daha sonra gelecektir.

Astral kolları kaldırmak prokeksiyon için çok iyi bir egzersizdir. Daha sonra astral kollarınızı astral bedeni fiziksel bedenden çekmek için kullanacaksınız.

 

Dokunsal Görüntü

Dokunsal görüntü bölgesel vücut farkındalığının hissedilmesi veya algılanmasıdır.

Elleriniz vücut farkındalığıyla çok yakın bir bağa sahiptir. Özel olarak her vücut parçasının farkındadırlar. Hayali eller, aşağıda belirtileceği üzere, bu farkındalığın (elden vücuda) bir uzantısıdır. Farkındalığınızı herhangi bir vücut bölümünde hissetmeniz istendiğinde ellerinizle, gerçek ellerinizle, vücudunuzdaki o bölüme dokunacakmış gibi yapın. Sonra farkındalığı kullanın. Bunu yapmak, bu bölgede hayali ellerinizin olduğu hissini verir.

Gözlerinizi kapalı tutun ve ellerinizi yüzünüzün 10 cm kadar önünde tutun. Konsantre olun ve onların bulunduğu yeri hissedin ve kapalı göz kapaklarınızın ardındaki karanlıkta onları görmeye çalışın. Bileklerinizi çaprazlayın, yavaşça hareket ettirin, ellerinizi çevirin, parmaklarınızı açıp kapayın. Karanlıkta görmeye çalışıyormuş gibi zorlayarak bakın ve konsantre olun. Zihin gözünüzde, ellerinizin ve kollarınız bulunduğu yerde silik, kımıldayan gölgeler göreceksiniz.

Gözlerinizi kapayın ve sağ elinizin işaret parmağıyla burnunuza dokunun. Gözleriniz kapalıyken parmağınızı vücudunuzun istediğiniz yerine tam olarak koyabildiğinizi göreceksiniz. Deneyin; elinizi, gerçek elinizi, vücudunuz değişik yerlerine koyun. Her zaman ellerinizin nerede olduğunu bilirsiniz, nerede olduklarını hissedebilirsiniz. Eğer bunu yaparken zihninizde neler olduğunu gözlemlerseniz dokunacağınız vücut bölümüne dokunma kararını verdiğiniz anda o bölgenin farkına vardığınızı farkedeceksiniz.

Bu şekilde tüm vücudunuzun üzerinden geçerek vücudunuzun farklı bölgelerinde oluşan farkındalık hissine alışın.

Olmakta olan şudur: Zihninizin bir kısmı uygun noktaya elinizi yönlendirmek amacıyla dokunacağınız bölgenin altını çizmektedir. Zihniniz farkındalığının bir kısmını bu bölgeye aktarmakta ve eliniz için güdümlü bir işaret noktası gibi iş görmektedir.

Farkındalığınızı vücudun değişik bölgelerine aktarmak, enerji çalışması ve ve bu projeksiyon metodu için hayati önem taşır.

Not: Elleri, anki onları görüyor veya gördüğünüzü hayale edemiyormuşçasına  zihninizde canlandırmak zorunda değilsiniz. bütün bunların hepsi dokunsaldır, görsel değil. Sanki zihninizde basit bir hareketin provasını yapıyormuş gibi, ellerinizin bir şeyler yapıyor olduğunu hissetmelisiniz.

Aslında ben bu tekniği körler için geliştirmiştim. Eğer doğuştan körseler, kör insanlar kesinlikle imgeleme yapamazlar. Ama körlerde çok keskin vücut farkındalığı hissi vardır. Ayrıca gören insanların büyük çoğunluğu da her türlü imgelemede büyük sorunlar yaşamaktadır ve tüm projeksiyon teknikleri ağırlıklı olarak imgelemeye dayanmaktadır. Durum böyle olduğundan dolayı, astral bedene ayrılması için güç uygulayan ve imgelemeye dayanmayan bir projeksiyon tekniği geliştirdim. Diğer imgelemeye dayalı tekniklere oranla o kadar başarılı ve kolay oldu ki, bu basit metot adına diğer imgelemeye dayalı metotları bir kenara bıraktım.

not: Körler astral bedendeyken kör değildirler. Astral beden organlara sahip değildir, o sadece bir bilinç noktasıdır. Projeksiyon yaparken farkında olduğunuz astral beden bilinçaltının yaratıcı yeteneğini tarafından oluşturulmaktadır.

 

Copyright (C) 2 temmuz 1994. Robert Bruce: http://www.astralpulse.com

Çeviren: Cem Çiloğlu


Translation Copyright hermetics.org © 2005

[Bölüm 1][Bölüm 2][Bölüm 3][Ana Sayfa ][Yazılar]