[Önceki Sayfa]   [Ana Sayfa]

Bubi: Sizce yaşam bir rol mü?

Nurçin: Bittiğine göre rol. Başlıyor ve bitiyor gözle görülen kısmı, devamı var mı veya bir rol daha verilir mi? Bu benim bilgim dışı.

 

Bubi:  Ölümden sonra ki hayata inanıyor musunuz?

Nurçin:  Bilmem, bütün inançlar rölatiftir. Hiçbir şeyi kesin olarak kabul edemedim. Ta ki gerçeğe varıncaya kadar.

 

Bubi: Peki gerçek nedir?

Nurçin: En son öğrenilen olay. Nedeni ve niçini olmayan tek olay.

 

Bubi: Birazda çalışmalarınızdan söz edelim. Resimlerinizi yatak çarşaflarına çizdiğinizi söylüyorsunuz. Bunun sizce özel bir anlamı var mı?

Nurçin: Malzemenin benimle temas etmesini isterim. Tuvaller bu iş için müsait olmadığından genellikle eski ve kullanılmış çarşaflara resimlerimi yapıyorum. Tuvalleri de iki üç ay evde bekleterek benim bir parçam eşyam olduktan sonra başlayabiliyorum.

 

Bubi:  Nurçin hanım sizce resim nedir?

Nurçin: Resim çizgidir. Çizgi de sonsuzdur resimde. Resimlerim hiç bitmez. Resim renktir  de. Renkler de çizgidir. Fırçayı her sürüşte belik milyonlarca çizgi çiziyorum. Resimlerim belli bir konuyu içermiyor, gördükçe çiziyorum. Harita çizenler gibi. Bende insanların haritasını çiziyorum. Resimde basma kalıplığa, örneğin bir takım formülleri uygulamaya karşıyım. Belli bir beceri ile doğan bir hareketi bir formu doğru bir ışık ve doğru  bir renk anlayışı ile çizmek benim resim anlayışıma uymuyor. Örneğin, Rönesans resmini kendime yakın bulmuyorum. Onları aşırı kurgulanmış ve sipariş resimler gibi görüyorum. İyi bir resim nedir diye sorarsanız, tarifini de bilmiyorum. Bu konu hakkında öğrenilmiş hiçbir bilgim yok. Ancak, beni içine alıyor veya almıyor diyebilirim. Resim beni içine almalı. Ben resim içinde kaybolmalıyım eriyip karışmalıyım.

 

Bubi:   Bugün siz resimlerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Nurçin: Genellikle sanatçılar ne yapacaklarını düşünürler. Mesela bir çıplak kadın veya tabiat imajı vardır. Sanatçı ona göre hazırlanır ve yapar ve yaptığı şeyin bilincindedir.  Ben hiçbir şeyi düşünmeden başlıyorum ve hiçbir imajım yok. Adeta fala bakar gibi. Ekran duvar Özellikle büyük duvarları boyamak, büyük boy çalışmalar yapmak istiyorum ve gördükçe çiziyorum. Öyle şeyler oluyor ki. Örneğin, bir başka, yüz başka insan, bir başka şekle başlıyorum ve çizdiğim ekran bitmiyor, bitmeyecek. Ardından ne yaptığımı düşünüyorum. İşte o zaman resim yaptığımı görüyorum. 

 

 

İkinci Görüşme (2001) 

Bubi: 1985 yılında sizinle röportaj yaptık. 16 yıl oldu. 16 yıldır gelişmenizi yakından izliyorum. Tekrar sizinle röportaj yapma şansına kavuştum. Nurçin hanım arada yaptıklarında bir değişiklik oldu mu?

Nurçin: Var. Malzeme farkı var. Biliyorsun önceleri sadece erkeklerdi. Şimdi, hayvanlar, bitkiler, binalar, denizler, dağlarda girdi ağaçlar da girdi.  

 

Bubi: Nurçin hanım, bu farklılık kendiliğinden mı oldu?

Nurçin: Tabii!

 

Bubi: Örnekler misiniz?

Nurçin: Önce dağları gördüm. Başlangıçta yüzlerdi, erkek ve kadın yüzleri, kadınlar ama sonra geldi. İlk gördüğüm erkekler yüzleri, keşişler, cellatlar, engizisyon işkencecileri bütün çarşaflar, bezler onların yüzleri ile doldu. 

(AŞAĞIDAKİ  BÖLÜM  EN YAKIN ZAMANDA DÜZELTİLECEKTİR, AYRICA EK BİLGİLER VE RESİMLER DE KONULACAKTIR)

 

 

Bubi: Bu arada bir takım ........ aldığınızı da hatırlıyorum.

 Nurçin: Evet, bu yazıları da gördüm, bunlar çizilen resimlerle ....... ama belki bir şey ima ediyorlar. Ben bilemem. Hiç bir zan bilmek için bir çaba sarfetmedim.

 

Bubi: Yazılar sonra çoğaldı mı?

Nurçin: Devam etti hep. içer... hakkında biraz bilgi verir. genelde bilmiyorum. Mesela: "Öyle şeyler var ki, Sana öyle şeyler verdim ki, yaratılmaya razı geldin. sana öyle şeyler verdim ki olmayı sen istedin." veya ............."Seni iyi ki manastıra kapatım, Kont Ester Hazi." Bundan başka dön... he yere, her yöne, her zamana, her şekle dönüşebilir.

 

Bubi: A...dayız mesela ne ifade ediyor?

Nurçin: Bunlara bakmam lazım ki size söyleyim, mesela emir var: "Kalk, otur ve çiz, hiç durma."...................

 

Bubi: Resimlerinizde biçimleme, mont... olarak bir ilerleme var. Daha r..... bugün bu firki çalışmalarınız nasıl etkiliyor. .............................................

Nurçin Yeni malzeme alıyorum,.... kalem, pastel kullandığım yeni malzemeler. Hiç bir malzeme gördüğümün aynen t.... ettiremiyor. Gördüğüm o kadar detaylı ki, bunları çizebilecek ne yeteneğim, ne de malzemelerim var. ...............Ben yazdıklarım hakkında bir fikir beyan edemem. Gördüklerim hakkında hiç yorum yapmam, bana müsaade edilen bu, haddim değil. Örneğin ............

 

Bubi: Nurçin hanım teşekkür derim!

 

 

 

[Önceki Sayfa]    [Ana Sayfa]