Liber Librae

 Yazan Aleister Crowley

 Çeviren Edanur Gündüz - Translation Copyright © 2022 hermetics.org

 

0. Önce öğren, ey Kadim Cemiyetimize talip olan! Denge’nin İş’in temeli olduğunu öğren. Daha senin sağlam bir temelin yoksa, Doğa’nın güçlerini nereye yönelteceksin?

1. Sonra bil, insanın bu dünyaya Maddenin Karanlığı ve savaşmakta olan güçlerin çekişmesi ortasında doğduğunu bil; o halde kişinin ilk çabası bu güçleri uzlaştırmak yoluyla Işığı aramak olmalıdır.

2. O halde sen, imtihanları ve sıkıntıları olan sen, bunlara sevin. Çünkü bunların içinde Güç vardır, ve sayelerinde o Işığa giden bir yol açılır.

3. Başka türlü nasıl olabilir ki; ey ömrü Ebediyette bir gün, zaman okyanusunda bir damla olan insan; imtihanların az mıydı? Ruhunu toprağın pisliğinden nasıl arındırabildin? Ancak şimdi Yüksek Yaşam tehlikeler ve zorluklarla kuşatılmış değil mi? Geçmişin Bilgeleri ve Tefsircileri için de böyle olmadı mı? Zulüm gördüler ve hakarete uğradılar, insanlar onlara eziyet etti; ancak bu sayede de Şanları arttı.

4. Bu nedenle sevin, ey İnisiye; çünkü imtihanın ne kadar büyükse, Zaferin de o kadar büyük olur. İnsanlar sana hakaret ettiklerinde ya da sana kötü davrandıklarında, Üstat “Sen mübareksin!” demedi mi?

5. Yine de, ey talip, zaferlerin sana Kibir vermesin. Çünkü İlmin artmasıyla Bilgeliğin artması gerekir. Az bilen, çok bildiğini sanar; ancak çok bilen kendi cehaletini öğrenmiştir. Kendini beğenmişlik içerisinde bir bilge görebilir misin? Ondansa, bir aptal için daha fazla umut beslenir.

6. Başkalarını kınamakta aceleci olma; onların yerinde olsan ayartılmaya karşı koyabileceğini nereden biliyorsun ki? Öyle olsa bile, kendinden daha zayıf olanı neden hor görüyorsun?

7. Bu nedenle, Majikal Armağanlar isteyen sizler, ruhunuzun sağlam ve kararlı olduğundan emin olun; çünkü Zayıf Olanlar sizin zayıflıklarınızı pohpohlayarak sizin üzerinizden güç kazanacaklar. Özbenliğinin önünde kendinizi alçaltın, ama ne insanlardan ne de ruhlardan korkun. Korku hatadır, ve başarısızlığı müjdeler: Cesaret ise erdemin başlangıcıdır.

8. Bu nedenle Ruhlardan korkmayın, onlara karşı katı ve saygılı olun; çünkü onları küçümsemeye ya da onlara hakaret etmeye hakkınız yok; ve bu da sizi yanlış yola saptırabilir. Onlara emir verin ve onları kovun, gerekirse Yüce İsimleri kullanarak onları lanetleyin; ama onlarla ne alay edin, ne de onlara hakaret edin. Çünkü kesinlikle yanlış yapmış olursunuz.

9. İnsan, ona miras kalan yazgısının belirlediği sınırlar içerisinde kendisine yarattığı şeydir; o insanlığın bir parçasıdır; eylemleri yalnızca kendisini adlandırdığı şeyi değil, tüm evreni etkiler.

10. Dışarıdaki, maddi dünya ile geçici bağınız olan fiziksel bedeninize tapın ve onu ihmal etmeyin. Öyleyse zihinsel Dengeniz, maddi olaylardan kaynaklanan üzüntülerinizin üzerinde olsun. Hayvani tutkularınızı güçlendirin ve onlara hükmedin. Duygularınızı ve mantığınızı disipline edin, Yüksek Arzularınızı besleyin.

11. Başkalarına iyiliği iyilik yapmak için yapın; ödül için değil, size minnet duymaları için değil, sevgi görmek için değil. Eğer siz cömertseniz, kulaklarınızın minnetle çınlaması için çok beklemezsiniz.

12. Unutmayın ki dengesiz güç kötüdür; bu dengesiz şiddet zulüm ve baskıdan başka bir şey değildir. Ama aynı zamanda dengesiz merhamet de Kötülüğe izin veren ve ona yataklık eden zayıflıktan başka bir şey değildir. Tutkuyla hareket edin, mantıklı düşünün, Kendiniz olun.

13. Gerçek ritüel, söz kadar eylemdir de; İradedir.

14. Unutmayın, bu yeryüzü evrendeki bir atomdur ve siz de burada yaşayan bir atomdan başka bir şey değilsiniz. Öyle ki, üzerinde sürünüp büzüldüğünüz bu yeryüzünün Tanrısı olabilseydiniz, o zaman bile birçok atomun arasındaki tek bir atom olurdunuz.

15. Yine de en mükemmel şekilde bir öz saygınız olsun, bu maksatla kendinize karşı günah işlemeyin. Affedilmeyen günah, gerçeği bile isteye reddetmek ve ön yargılarınızı etkilemesin diye bilgiden korkmaktır.

16. Majikal Güç elde etmek için düşünceyi kontrol etmeyi öğrenin. Kendisini ileri süren her başıboş ve çelişkili Düşünce’yi değil, yalnızca arzu edilen sonla uyumlu düşünceleri kabul edin.

17. Sabit düşünce, bir amaç için bir araçtır. Bu nedenle sessiz düşünce ve meditasyonun gücüne dikkat verin. Maddi eylem, düşüncenizin dışsal ifadesinden başka bir şey değildir ve bu sebeple “Aptal düşünce günahtır.” denmiştir. Düşünce, eylemin başlangıcıdır. Ve eğer tesadüfi bir düşünce bunca etki yaratabiliyorsa, sabit düşünce ne yapamaz ki?

18. Bu nedenle, daha önce de söylendiği gibi, kendinizi güçlerin dengesinde, Şafak Evreni’nin doğuşundaki Yaratıcı Söz’ün merkezinden çıktığı Haç olan Elementler Haçı’nın ortasında sağlam bir şekilde konumlandırın.

19. Böylece Sylph’ler kadar hızlı ve aktif olun, ancak uçarılık ve geçici heveslerden kaçının; Semenderler gibi enerjik ve güçlü olun, ancak öfke ve gaddarlıktan kaçının; Undine’ler gibi imgelere karşı esnek ve dikkatli olun, ancak tembellik ve istikrarsızlıktan kaçının; Gnome’lar gibi çalışkan ve sabırlı olun, ancak kabalık ve tamahkarlıktan kaçının.

20. Böylece yavaş yavaş ruhundaki güçleri geliştireceksiniz, ve elementlerin Ruhlarına hükmetmeye hazır hale geleceksiniz. Gnome’ları kendi hırslarınızı şımartmak için çağırırsanız artık onlara emir veremezsiniz, onlar size emrederler. Kasanızı doldurmak ve kendi Altın açlığınızı gidermek için ormanların ve dağların saf varlıklarını kötü amaçlarla kullanır mısınız? Gazabınıza ve nefretinize hizmet etmeleri için Yaşayan Ateşin Ruhlarını küçük düşürür müsünüz? Kendi sefahat şehvetlerinizi tatmin etmeleri için Suların Ruhlarının saflığını bozar mısınız? Akşam Esintisinin Ruhlarını çılgınlık ve muzipliklerinize hizmet etmeye zorlar mısınız? Bilin ki bu tür arzularla Güçlüyü değil, Zayıfı çekebilirsiniz. Ve bu durumda Zayıf, sizin üzerinizde güç sahibi olacaktır.

21. Hak dinde mezhep yoktur, bu nedenle başka birinin Tanrısı bildiği isme küfretmekten sakının; çünkü eğer bunu Jüpiter’de yaparsanız HB:Heh HB:Vau HB:Heh HB:Yod’e, ve Osiris’te HB:Heh HB:Vau HB:Shin HB:Heh HB:Yod’a küfretmiş olursunuz. İsteyin, elde edeceksiniz! Arayın, bulacaksınız! Kapıyı çalın, size açılacaktır!

 

[Ana Sayfa ][Yazılar