Altın Şafak Hermetik Cemiyeti

Diskur No. XVIII

Cemiyette İlerleme

Yazan: V. H. Soror F.e.R. (Annie Horniman)

 Bu diskurun İngilizce'sini sitemizde bulabilirsiniz: Flying Roll XVIII Progress in the Order.

                Çeviri: Kemal Menemencioğlu  

Copyright © 2005 hermetics.org

Bize yeni katılan veya çabaları görünüştü sonuç vermeyenlere Cemiyetimizde ilerlemenin doğal arzusu üzerinde bir çift söz ilgisini çekebilir.

Tabii ki, herkesin deneyimi özgündür ve öyle olması gerekir; hiç kimse ciddi okült etütler yoluna belirli kararlı bir kişiliği olmadan giremez ve çoğu zaman daha başlarda engelleri aşma gereği kendiliğinden bireysellik ve amaca sabitlenmenin göstergesi olan bir sınavdır. Doğal olarak ilk başta katılmaya davet edilince ve uygun olduğu kendisine söylendiğinde, Aday seçilmekle kendisinin çok özel biri olduğunu sanmakta. Bu benim için ilk evreydi ve bu iki yıl sonra Cemiyete girinceye kadar sürmüştü. Tabii ki, gerçek ilerleme kayıt etmek için bazı ruhsal yetiler gereklidir, ancak bunlar kimde olup olmadığını tespit etmek, hatta kendi gücümüzü bilmek dahi zaman ve talim ile en derin iç varlığımızda mevcut potansiyellerimizi geliştirinceye dek bilmek zordur. İlk başta, Neofitin olagelen her küçük astral olayı abartacağı olasıdır ve bunu önlemenin en iyi yolu zihni ciddi etütlere zorlayıp güç kazanması, ayrıca azimli öğrenciye zamanla gelecek güçle gerçeği sahteden, Astralı Ruhsaldan ayırtabilecektir.        

Çoğumuzun içinde yaşamaya zorunda olduğu ruhsal konulara uyumsuz çevresel şartların bazı faydaları vardır. Gelişmemizi tehdit eden koşullar ile çevrili olduğumuzda zihnimizi odaklamaya öğrenmekteyiz, zira onlar faal bir şekilde bize karşı olmadıkları zaman daha da tehlikelidirler. 

İlk birkaç hafta, taahhüdümüzün bize zorladığı gizlilik bir yeniliktir, ancak İlk Bilgi Tebliği'sini öğrenildiğinde, içeriğinin kolayca başka kaynaklardan elde edilebileceği konusu evraklara başlıklar, isim yerine motto (takma isim) vs. kullanılmasının yararı hakkında sorular uyandırır. Ancak biraz dikkatli bakarsak, bunun anlamı ortaya çıkar. Sessiz ve mütevazı olma konusunda eğitilmeliğiz, böyle gizlilik bizim için zor olmayacaktır, çünkü azimli çalışma ve çabalarımızdan sonra Cemiyetimizin yüksek Derecelerine ait gizli bilgileri bize emanet edilecektir.     

Fratres ve Sorores'ı (Latince erkek ve kız kardeşler) alt Derecelerde tutan engellerden bazıları aslında oldukça önemsiz şeyler ve biraz çaba ve irade ile kolayca aşılabilir. Ancak hatanın kendilerinden kaynaklandığının farkında değiller ve durgunluklarını birçok başka nedenlere atfetmektedirler. Eğer Cemiyetimiz gerçekten sadece arkeolojik ve edebi bilgileri yayan bir klüpten daha derin ve yüksek bir yerse, aşılması gereken engeller günlük yaşamda bizimle başarı arasında girenlerden çok daha ince ve sübtil olmalıdır.

Daha önce anlamsız ve önemsiz gelen davranışlar, bu yaşamında elinden geldiği kadar yükselmeye çalışan bir Frater veya Soror için artık ciddi meselelerdir. Olağan davranışlarımızda kararsızlık ve kapris alışkınlıkları birikim yaratıp iradeyi zayıflatmaktadır ve gücümüz yettiği kadar yenmemiz gereken astral etkilere karşı bizi açık bırakmaktadır. Zaman uygun olduğu halde çalışmaya karşı duyulan kuvvetli dirence kendini bıraktın anda atalet gelişir, sonra da her takip eden Tebliğ daha da güçlendiğinde, "belki de değmezmiş" düşüncesi yavaş yavaş aklımıza işlenir, sonrada da öğrenci ilgisini kaybetmeye başlar ve okült etütler ona yorucu ve sıkıcı gelmeye başlar. Oysa aksine büyük engel ve zorluklar diğer işlerde olduğu gibi bunda da bizi kamçılar ve çalışma fırsatı olduğunda, ender olarak ihmal ederiz. Size engel olan insanlar arasında tek başına kaldınız, kimse gelişmenize ilgi göstermiyor veya daha sonra daha çok vaktiniz olacağına dair ve benzeri kendi kendinize yaptığınız mazeretleri kabul etmeyiniz.              

Hiç birimizin kaybedecek vakti var; gençlik ve güç uzun süre kalıcı değildir ve bugünkü fırsatlar bir daha gelmeyebilir. Başkasını memnun etmek için yapılan çalışmak istenilen şey değildir, onun yerine zorlukları yenen ve onlar sayesinde güçlenen gerçek heves geçerlidir. Doğal olarak daha yükse Derecelerde olanlar sosyal bağları olanlarla karşı daha çok özel ilgi gösterirler, ancak bu bazen tatmin edici bir durum değildir. Herkes kendi ayakları üzerinde kendi başına, kendisi için yükselmelidir. Hiçbir yardım gerçek zorlukları kaldıramaz, zira onlar geçilmesi gereken sınavlardır ve onlar sayesinde Daha Yüksek Şeylere karşı ruhsal liyakatimiz belli olur. Uyumsuz çevre şartları engeldir, çünkü görünüştü gücümüzü yitirirler, ancak mutsuz olduğumuzda ve ağır görevleri yerine getirdikten sonra çalışmak gerçekten o kadar zor mu? O halde, her şeyin istediğimiz gibi gittiği anlarda ortaya çıkan çok daha sinsi engel için ne demeli? Bazen o çileli şartlarda bizim de ulaşmaya çalıştığımız o ışığa doğru mücadele edenler de vardır. Onlara belki şefkat ve iyi niyet dışında yardımımız dokunamaz, ama zamanı gelince onlara yardım eli uzatabilecek konumda oluruz.

Biraz ilerleme kaydetmiş olanlar için Cemiyetimizin gerçek serveti çok değerlidir ve yaşantımızın yüksek ve önemli bir paçası haline gelen bu yere getirenlere minnettarlıkla bakıyoruz. Bazı durumlarda bunu yapan yakın bir dostumuz, bazı durumlarda önceden önemsiz sandığımız nispeten yabancımız olan biriydi.           

Tabii ki, birçok kez yeni başlayanlar olarak sevdiklerimizi de Cemiyette almak için çabalanıyoruz fakat sonuçta hayal kırıklığına uğruyoruz, zaman geçtikçe gerekli özelliklerin ne kadar ender olduğunun farkına varıyoruz ve henüz Hermetik amaçlarımıza sempati duymak istemeyen arkadaşlarımız konusunda sabırlı ve ümitli olmamız ve gerektiğini anlıyoruz.

Cemiyetimiz sayesinde sosyal veya dünyevi menfaat sağlayacaklarını sananlar, hayal kırıklığına uğrayacaktır, ancak doğru bir anlayışla onun uğruna fedakarlıkta bulunan hiç birimiz sonuçta hüsran değildir.

Bazı insanlar için seremoni ve ritüeller iticidir, bazıları içinse güzel ve çekicidir. Aslında, bunlar hepimizin eşit muameleye tabii olduğu gerekli disiplinin bir parçalarıdırlar. Bazıları bunları fuzuli olarak görebilir, ancak onlar olmadan yaşamın arkasında yatan ve karakterimizi iye veya şerre şekillendiren etkileri anlamaya eğitilemeyiz.

Hepimiz cesaretimizi toplamalıyız ve zorluklarımızı abartmadan veya gözardı etmeden yüzleşmemiz gerekir. Çoğu zaman biraz fedakarlık, biraz gayret, hatta biraz sağduyu onları tamamen bertaraf etmeye yeterli olacağını göreceğiz. Hiç birinizden hiçbir zaman imkansız bir şey istenmeyecektir, ancak hepinize mümkün olan gelecekte yatmaktadır. Kimse bunun tam olarak ne olduğunu söyleyemez. Bilgiyle güç gelir ve sonra deneyim ve o Bilgiyi doğru kullanma gücü ve arzusu takip eder.

Bu kademeli ve yaşanması çoğu zaman çileli bir süreçtir, ancak tüm acılara ve aşılan zorlukların yaşanması azimli öğrenci için deyecektir.  

Trondhjeim. June 1893.

[Ana Sayfa ][Yazılar]