[Ana Sayfa ][Yazılar

 

Amaç 

Sitemiz temiz duygularla gelen güzel insanlarımıza adanmıştır ve tamamıyla size aittir, biz dediğimizde bunu kastediyoruz. Burada başka yerlerde erişemediğiniz bilgi, fikir ve bağlantılar bulacaksınız. Bunların istediğinizi kabul edip istediğinizi reddedebilirsiniz. Seçim size aittir. İlgilenmediğiniz konuları da atlayabilirsiniz. 

Sitemiz, 21 temmuz 2000 yılında, çok yakın tarihte kurulmuştur. Yazılarımız titizlikle hazırlanmıştır, bilgiler ve veriler uzun yılların araştırmalarına dayanır, dikkatle aktarılmıştır, ancak zaman darlığı yüzünden bazı ufak tefek eksiklik ve yanlışlar olabilir. Sizin de katkınızla bunları en yakın zamanda telafi etmeye çalışacağız.

Asıl amacımız hurafelerden uzak insanoğluna tarih boyunca ışık tutmuş, onun doğal mirası olan Kadim Bilgeliği dediğimiz öğretileri sunmaktadır. Bu zor görevi üstlenirken herhangi siyasi, ticari veya dini amacımız olmadığını ve sitemizin herhangi bir grup, cemiyet veya örgütte bağlı olmadığını, tamamen özgür ve özgün olduğunu belirtelim. Sitemiz her ne kadar elektronik teknoloji ile size ulaşıyorsa, fikirlerimizi ve amacımızı paylaşmakla aramızda bir ince bağ oluşmakta. Aidatları olmayan, tamamen anonim kişiler arasında bir kardeşlik gibi. Zamanla sitemiz büyüdükçe bu bağ büyücektir, daha da fazla yararlı bilgilerle ve işlevlerle donanacaktır. Hizmetin sonu yoktur.

Sitemizin hizmetlerin biri de Türkiye'nin en geniş Alternatif Türkçe web bağlantı/link sayfasıdır, en geniş e-kitap kütüphanesi, makaleler vs. Ayrıca belki de İngilizce olarak da Internet'te en kapsamlı yabancı e-kitaplar, kütüphane, ezoterik linklere sahibiz. 

Son zamanlarda okültizm, Hermetizm, ezoterizm gibi arkasında izm'li bir çok terimler gelişi güzel kullanılmakta ve kafa karıştırmaktadır. İçsel ve hayati konularda söz ve sözcükler önemli değildir ve 'izm uzantısının ima ettiği ideolojik özellik aslında yoktur. Sunduğumuz sayfalarda gizemli konuların etrafında bürünmüş esrar perdesini kaldırıp, onları bir bir herkesin anlayacağı yalın bir dilde ifşa etmeyi amaçlıyoruz. Temel amaç evren, doğa ve iç benliğimizle barışık ve uyumlu olabilmemizdir, ayrıca günlük hayatımıza zenginlik ve anlam getirecek pratik uygulamaları öğrenip faydalanmamızdır.

2000'li yılların arifesinde bir değişim çağında yaşadığımız giderek belirlenmektedir. Ancak, en önemli dönüşüm ve değişiklik teknolojide değil de, halen iç varlığımızda oluşur. İnsan olarak kendimizi geliştirmemiz ve ıslah etmemiz mümkündür ve bu belki de yaşamımızın yegane gerçek amacıdır. 

Hermetizm kökü tarihte kaybolmuş gizemli bir öğretidir. Çoğu kaybolmuş yazıtlarına göre bu öğretilerin menşei kadim Mısır'dır. Yeni Platoncu ve Rönesans bilgeleri bu öğretilerden ilham almışlardır. Efsanevi kurucusu Üç Kez Yüce Hermes'in Tehuti, Toth, Hz. İdris, Enok vs. ile aynı kişiler olduğu söylenmektedir. Onu gizli öğretilerin hamisi ve insanoğluna ilk yazı, bilim ve sanatları öğreten kişi olarak betimlemişlerdir. Hermetizm, mekan ve zamanla sınırlı olmadan bütün gizemli öğretileri kapsayan bütünsel bir felsefe ve yaşam tarzıdır. 

Hermetics.org, uzantısından anlaşılacağı gibi herhangi bir ticari, siyasi veya dini amacı gütmeyen hizmete yönelik bir web sitesidir. Bu sayfalarda amacımız 2000'li yıllara girerken Türk okurlarına yararlı ve özgün Türkçe kaynaklar ve tercümeler sunmaktır. Sayfalarımızın diğer yüzü İngilizce olarak dünyaya açılmaktadır ve lisan bilen okurlarımızın faydalanmalarını öneririz. Hermes Yayınları sitemizin yayın organıdır ve aynı anlayışıyla ülkemize değerli eserler katmak amacındadır.   

 

[Ana Sayfa ][Yazılar