[Ana Sayfa ][Yazılar

Hermes Yayınlarından

18 Ekim'de Çıktı

  “HANÎFLİK” VE “İSLÂM”

ÜZERİNE BÖYLE YETKİN BİR ESER İLK DEFA KALEME ALINDI!

 

YALNIZ GERÇEKLER!

 

BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE

HANÎF DİN

“İSLÂM”

VE

MESAJI

“KURÂN-I KERÎM”

 

“HAKİKATİN SIRRI”

 

MÂLİK İLYAS TANRIBAĞI

 

 

576  SAYFA OLAN

DEV ESERİN ÖZET TANITIMI

*İNANCI NE OLURSA OLSUN DÜŞÜNEN HER İNSANIN BU ESERİ MUTLAKA OKUMASI GEREKMEKTEDİR!

*576 SAYFA OLAN BU DEV ESERDEKİ ÇARPIÇI GERÇEKLERE BAĞLI OLARAK RÛHANİ YAŞAM VE DÜŞÜNCENİZ TEMELİNDEN DEĞİŞEBİLİR!

*BU ESERİ OKUMADAN ÖLMEYİN! BU BİR ŞAKA DEĞİL, GERÇEĞİN KENDİSİDİR!

*ÖMÜR BOYU HEM ÖĞRENMEK HEM DE KENDİ “RÛHUNUZ”DAN “İLHAM” ALMAK İÇİN BU ESER BAŞUCU KİTABINIZ OLACAKTIR!

*SAFSATALARIN SONU BU ESERLE Mİ GELDİ? EVET!

*BU ESERDE BİLİNMEYEN GERÇEKLERLE YENİ TANIŞACAK VE BİLDİKLERİNİZİ SORGULAYACAKSINIZ!

*1400 SENEDEN SONRA İSLÂM’IN GERÇEK “İÇYÜZܔ BU ESERDE AÇILDI!

*HAK BİLGİ GELDİ YANLIS BİLGİNİN SONU GÖRÜNDÜ!

KARARINIZI OKUYARAK KENDİNİZ VERİN!

 

*ŞİMDİ GERÇEKLERE UYANMA ANIDIR! HANÎFLİĞİN TEMELİNDEKİ “ERMEK” VE “ÖLMEK” SIRRI NEYİ İÇERİYOR?

BU ESERDE ÖĞRENECEKSİNİZ!

*İSLÂM'IN BİLİNMEYEN İÇYÜZÜ BU ESERDE “ÂYETLER” AÇILARAK ANLATILDI!

*SAPTIRILMIŞ GERÇEKLER BU ESERDE “ÂYETLER” İLE İSPATLANDI!

*SEKİNE'NİN SIRR PERDESİ BU ESERDE AÇILDI!

*“REENKARNASYON” VE “TENASÜH” VAR MI?

VARSA KURÂN'DA NASIL GEÇER?

CEVABINI BU ESERDE BULACAKSINIZ!

*TÜM DİNLERİN TEMEL GERÇEĞİ NEDİR?

*YOKSA BU ESER GEÇEKLERİN BİR ÖNSÖZÜ MÜ?

*“HİKMET” NEDİR? NEREDEN, NASIL GELİR?

ÖĞRENMEK İSTİYOR MUSUNUZ?

O ZAMAN BU ESERİ OKUYACAKSINIZ!

*SAFSATA, UYDURMA YALANLAR ASIRLARDIR İNSANLARA NASIL DİN DİYE DAYATILMIŞ, İNANMALARI İÇİN ZORLANMIŞ! OKUYUP ÖĞRENİN!

*HAKİKATİN BÜYÜK SIRRI NEDİR, SAKLANDIĞI YER NERESİDİR? CEVABINI BU ESERDE BULACAKSINIZ!

*DÜNYADA YAPILAN EN BÜYÜK SÖMÜRÜ İNANÇ DÜNYASINDA MIDIR? EVET! NASIL DERSENİZ OKUYUP ÖĞRENECEKSİNİZ!

*İSLÂM’I İDRAKINIZ DEĞİŞECEK, İSLÂM’IN BİLMEDİĞİNİZ İÇYÜZÜ İLE TANIŞACAKSINIZ! ÖLÜ DİNİ BIRAKIP DİRİ DİNE KATILACAKSINIZ! DİRİ DİN, ÖZÜNÜZ OLAN İLÂHİ “RÛH” İLE KENDİ İÇİNİZDE TANIŞMANIZDIR!

*İNSAN KENDİ HAKİKATİNİN DEĞERİNİ BU ESERİ OKUDUKTAN SONRA İDRAK EDECEKTİR!

KİTAPTAN PARAGRAFLAR

“Ölen insanın kıyâmeti kopar” Hz.Muhammed Mustafâ s.a.v., Bu hadise göre insanın dünyası yıkılır, madde âlemindeki görüntüler yerini iç boyuttaki gerçeklere bırakır. Kurân bu duruma: “O gün yeryüzü bir başka yere, gökler, başka göklere çevrilecek” (İbrahim sûresi, 14.), “İşte orada herkes dünyada yapmış olduğuyla imtihan verir, uydurdukları putlar da kaybolmuştur” (Yunus sûresi, 30.) demektedir. Sonra da bunu: “Ey insanlar! Allah’ın verdiği söz şüphesiz gerçektir; dünya hayatı sizi aldatmasın. Allah’ın affına güvendirerek şeytan sizi ayartmasın” diyerek açıklar. (Fâtır sûresi, 5.âyet).

 

            “İblis” insanları kandırmak için RABB’inden izin almıştır. Kurân: “İblis: “Rabbim! Öyle ise insanların kabirlerinden kaldırılacakları güne (kıyâmete) kadar bana mühlet ver” dedi. “Allah buyurdu ki: “Sen mühlet verilenlerdensin “Allah katında bilinen vaktin gününe kadar...” “İblis: “Rabbim! Beni saptırdığın için, mutlaka ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım” der. (Hicr sûresi, 36.>>39.) İşte bu ilâhi tiyatro dünya sahnesinde oynanırken, “Allah katında bilinen vaktin günü”, insanın ölümü, yani kıyâmetinin kopmasıdır. “Kıyâmet” insanın iç yüzünün dışa çıkması anlamında olup karşısına çıkan gerçekler ise onu gösteren aynasıdır.

 

             Ölmeden evvel gideceğin yerin durumunu anlaman için hiç olmazsa ‘kâlb gözünü aralamak’ için çalışman gerekir. Bu çalışmanın şekil itibari ile yapmacık dış yüz eylemleriyle hiçbir alâkası yoktur. Her eylemin sâf, içtenlikle pozitif olmalıdır; zira herkesi kandırabilirsin, ancak içinde saklı özün olan ilâhi “Rûh”unu hiçbir kimse kandıramaz. Bu gerçeğe Kurân’da: “Şüphesiz Rabb’in gözetleme yerindedir/ Kuşkusuz Rabb’in her an gözetlemektedir” (Fecr sûresi, 14.) diyerek işaret eder. Rabb’in insandaki gözetleme yeri “Kâlb gözü”, diğer adı ile “Fuâd”dır. Bu sebeple insanın göklere dönerek, ellerini kaldırarak aradığı Rabb’i aslında içinde ona: “Andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz. Ve biz ona şah damarından daha yakınız.” (Kaf sûresi, 16. âyet) diyerek yerini söylemektedir.

 

                Müslüman olduğunu kabûl eden her insanın İslâm olabilmesi, yani “Rabb’ine teslim olarak “O”nunla barış yapabilmesi” için “O”nun kâlbinden gelen sessiz sesini duyarak “O”na uyması gerekir; ki buna: “Yüzünü dine Hanîf olarak dön” (Rûm sûresi,30.) âyetine göre “Dini Hanîf olarak uygulamak denir. Bu gerçek tüm insanlar için “değişmez yaratım/fıtrat” olduğundan nihayetinde iç boyutu ölmeden evvel miracını yaparak feth etmek, yani “Ererek”, dini mâbedlerdeki (Tapınak, Havra, Kilise, Cami) değil, “Arş”ın etrafındaki “Saf”lara katılarak sıklaştırmakdır.

 

                Kurân bu gerçeğe: “Andolsun o saf bağlayıp duranlara.” “(Erenler): “Bizden her birimizin belli bir makamı vardır. Biziz o saf saf dizilenler, biziz! Biziz o tesbih edenler, biziz” derler. (Saffat sûresi, 1,164.> > 166.) Bu saflara katılmanın yolu “Dini Hanîf olarak uygulamaktan” geçer; ki bunu uygulayanlara da “Kurtulanlar”, “Gürûh-u Nâci” zümresi denir.

 

                Gerçek anlamda “Öz”, yani insanın ilâhi “Rûh”undan başka “kurtarıcısı” yoktur, bunu sağlamaya kısaca “Hanîf Din” denir; ki gelmiş geçmiş tüm peygamberlerin tek ve değişmez hakikat yoludur, bu gerçekten başka her ne varsa safsatadır, hurafedir uyanın!

 

               Dinlerin temelindeki gerçekler bu eserde açılarak hakikat yolunun Ermek için gidilecek tek değişmez ve en kadim öğretisine ışık tutulmuştur!

 

Fakîr, Mâlik İlyas

 

*****

[Ana Sayfa ][Yazılar