[Ana Sayfa ][Yazılar

Üç Bilge Kral

 

İsa’nın Doğumunu Yıldızlarda Gören Gizli Anadolu Topluluğu

"Tanrıların Evi Orion’da" ve "Maya Kehanetleri"nin Yazarından

Adrian Gilbert 

İncil’de en çok beğenilen masallardan biri, yıldızları takip eden ve yolcuğun sonunda İsa’nın doğumuna tanık olan ve hediyeler veren üç bilge kraldan söz eder.  Bu bilge krallar kimlerdi? Nereden geldiler ve yolculukların amacı neydi?  

Uluslararası çok satanlar listesine giren ve Türkçeye çevrilen Tanrıların Evi Orion’da, Maya Kehanetleri gibi birçok eseri kaleme almış, Adrian Gilbert, aynı şekilde bestseller olan Üç Bilge Kral kitabında bu sorulara yanıt vermektedir. Adrian Gilbert’in 25 yıllık tarih, arkeoloji ve astronomi araştırmaları bu kitapta açıklamaktadır. Bu uzun arayıştan sonra, bilge kralların ve İsa’nın öğretilerinin arkasındaki gizli öğretinin izlerini Anadolu’da bulacaktı. Uygarlıkların beşiği olmuş bu kutsal topraklarda, Urfa, Harran ve Adıyaman’daki Komagene krallığı tarihte izleri kaybolmuş, ancak etkisi büyük olmuş merkezlerdi ve Gilbert’e göre Mısır gibi Orion takımyıldızı ve Sirius gezgeni ile derin bağları vardı.  

16 dile çevrilmiş ve halen en çok satanlar listesinde olan bu eser, Anadolu Gizemleri işlemesinde bizim için ayrı bir önem arz eder. Yazar Sufi gelenekleri, Gurdjieff ve Ouspenski öğretileri, Hermesçilik gibi konuları da işleyerek Anadolu’yla ilgilerini irdemektedir. 

Kitabı satın almak için aşağıdaki ikonu tıklayabilirsiniz

Pek çok tarih araştırmacısı dünya üzerinde bir yerde insanlığın kaderini gizlice yönlendiren bir kardeşliğin veya inisiyelerden oluşan bir örgütün var olduğu inancındadır. Gilbert Ünlü mistik G.I. Gurdjieff’in geride bıraktığı ipuçlarını izleyerek, bu okulun izlerini İsa zamanında Mezopotamya’da doğan bir Hıristiyan Gnostik Okulu’na dek sürdü. Gilbert aynı zamanda Eski Ahit Peygamberleriyle bağlantılı olan Orion takımyıldızının hareketlerini temel alan hayret verici bir astrolojik külte dair kanıtlar ortaya çıkarttı. Bulmacanın diğer parçalarını da birleştirerek, Gilbert bu kayıp kardeşliği Matta İncili’ndeki Üç Kral öyküsüne bağlayan izleri keşfetti. Deliller, Üç Kral’ın yıldızların bilimi hakkındaki bilgilerini kullanarak İsa’nın doğumunun tarihi yılı olan M.Ö. 7’de bir Mesih’in doğumunu öngördüklerine ve bunun dünya üzerinde yaratacağı etkiden son derece haberdar olarak bu olay için manevi aracılık yapmış olabileceklerine işaret etmektedir. Öyküyü izleyerek Gilbert, Üç Kral’ın taşıdığı bilgilerin nasıl korunduğunu ve Haçlı Seferleri zamanında nasıl Batı’ya geri aktarıldığını gösteriyor. Bu eserde, Doğu-Batı ilişkileri konusunda endişe duyan herkes, her iki kültürün en bilge ve en güçlü kişilerinin çok eski zamanlardan beri birlikte çalıştıkları gizli yollara dair cesaret verici kanıtlarla karşılayacaklar.  

Bölümler Davut’un Şehrine bir Haç Yolculuğu, Bir Magus’la Buluşma, Sufiler Arasında Bir Araştırma, Üç Kere Yüce Hermes, Orion Gizemi, Gizli Kardeşliğin Peşinde, Komagene Aslanı, Peygamberler Şehri, İki Şehrin Hikâyesi, Nemrut’un Sütunları, Biz Üç Kral, İkinci Haçlı Seferi ve Ren Üzerindeki Tapınak, Horus’un Doğumu ve Giza’nın Büyük Sfenksi, Avcı Orion, İbrahim’in Vaat Edilmiş Ülkeye Yolculuğu, İsa’nın Göğe Yükselişi      

[Ana Sayfa ][Yazılar